تحلیل گزارش CRA – COT

0 نظر 09 شهریور 1400 زمان مطالعه : دقیقه

.

هفته منتهی به سه شنبه  8 ژوئن 2021

 

تحلیل عمومی جریان نقدینگی بازار FX

در کل در هفته گذشته حدود 3 میلیارد دلار از ارزش موقعیت های خرید ارزهای مقابل دلار و 3.2 میلیارد دلار نیز از ارزش موقعیت های باز فروش ارزهای مقابل دلار کاسته شد. به این ترتیب در هفته گذشته مجموعاً و به صورت خالص حدود 200 میلیون دلار ارزهای مقابل دلار خریداری شده اند و در کل شاهد خروج سرمایه 6.2 میلیارد دلاری از بازار FX بوده ایم.

Dollar Index

روی شاخص دلار پوزیشن های خرید  5.6%  و پوزیشن های فروش معادل 10.6%  افزایش  داشتند. در کل به صورت دلاری، 109 میلیون دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ روی شاخص دلار کاسته شد تا به سطح مثبت 158 میلیون دلار برسد.

چنانچه هفته های پیش گفتیم در پایان موج C صعودی شاخص بودیم و اکنون پس از یک اصلاح 3 موجی صعودی می توان دوباره وارد پوزیشن های فروش شد.

 

EUR

روی یورو پوزیشن های خرید 2.2% و پوزیشن های فروش 2.5% کاهش داشتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی ارز واحد اروپایی با 321 میلیون دلار کاهش به حدود 16.3 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 186 درصد رشد اندکی داشت.

از دید ما یورو به صورت میان مدتی و بلندمدتی وارد فاز روند میان مدت صعودی شده و بهترین راهبرد خرید یورو در سطوح حمایتی پایین تر و مواقع اصلاح نزولی است. بهترین حمایت پیش رو 1.16 تا 1.15 می باشد. اهداف پایان سال یورو به ترتیب 1.35 و سپس 1.4 هستند. شکسته شدن 1.2 نشانگر پایان قطعی اصلاح نزولی بوده است و اکنون در محدوده 1.185 می توان به دنبال فرصت های خرید گشت.

 

JPY

روی ین به خریدها معادل 7.5% و پوزیشن های فروش 15.7% کاهش یافتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید آنها روی JPY/USD با 1.1 میلیارد دلار افزایش به سطح منفی 4.26 میلیارد دلار برسد.

هدف ما برای جفت ارز USD/JPY سطح 111 بود که محقق شد و چنانچه در هفته های گذشته اشاره شد، با فروشنده شدن سفته بازان روی ین به صورت سنگین، انتظار برگشت قیمت به 106 الی 107 را داشتیم. اکنون به نظر می رسد با یک اصلاح صعودی روبرو هستیم ولی دوباره قیمت به محدوده یادشده بازخواهدگشت که در این صورت خرید توصیه می شود.

 

CHF

روی فرانک پوزیشن های خرید 9.3%  و پوزیشن های فروش معادل 15% کاهش یافتند تا معادل 105 میلیون دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید CHF/USD افزوده بشود و این مبلغ به سطح مثبت 150 میلیون دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 109% افزایش داشته است.

با توجه به الگوهای کندلی، انتظار رشد دلار به فرانک در هفته های آینده را داریم که البته بایستی با خروج نسبی سفته بازان بزرگ از پوزیشن های فروش فرانک همراه بشود.

 

GBP

روی پوند شاهد کاهش 7.7 درصدی پوزیشن های خرید و 23.7 درصدی پوزیشن های فروش بودیم. این امر باعث افزایش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ با 317 میلیون دلار به سطح 2.451 میلیارد دلار شد.

در میان مدت به بالا هدف 1.7 برای این نماد قابل تحقق خواهدبود لذا اصلاح های نزولی خرید دارد. محدوده مناسب خرید ابتدا 1.37 و سپس 1.35 می باشد. تا زمانی که بالای 1.4 قرار دارد، فتح سطوح بالاتر بدون اصلاح سنگین امکان پذیر است.

 

Commodity Bloc

روی ارزهای کالایی سفته بازان بزرگ در هفته گذشته به صورت کلی شاهد خروج سرمایه از هر 3 ارز بوده ایم. در کل سفته بازان بزرگ روی دلار کانادا و دلار نیوزیلند خریدار شده اند. از دید ما اصلاح های رو به پایین برای هر 3 ارز کالایی در برابر دلار خرید میان مدتی دارد اما در کوتاه مدت امکان اصلاح نزولی روی CAD/USD بالا است چرا که نسبت خرید به فروش به سطح 227% رسیده و حالت بیش خرید دارد.

 

Gold

هفته گذشته سفته بازان بزرگ پوزیشن های خرید خود را بدون تغییر گذاشته و حدود 5.7% به پوزیشن های فروش خود افزودند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص آنها روی فلز گرانبها حدود 816 میلیون دلار افت کند. نسبت خرید به فروش در طلا نیز به 364% کاهش یافت.

مطابق با تحلیل های پیشین با شکسته شدن سطح 1760 تریگر مناسبی برای ورود به پوزیشن های خرید صادر شد و تا سطح 1900 دلار طلا صعود کرد. اکنون انتظار یک اصلاح نزولی داریم که فرصت خرید در سطوح پایین تر را فراهم می کند.

 

Oil

روی نفت خام پوزیشن های خرید 2.9% افزایش و پوزیشن های فروش معادل 0.3% کاهش داشتند تا 1.38 میلیارد دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی طلای سیاه افزوده بشود.

روی نفت با ابتکار سعودی ها شاهد رشد قیمت بوده ایم اما تشدید قرنطینه ها می تواند امیدها به احیای سریع تقاضای جهانی را کمرنگ کند. چشم انداز بازگشت ایران به بازار نفت نیز از عوامل منفی تاثیرگذار روی قیمت نفت است اما از سوی دیگر تشدید تنش های میان ایران با عربستان، آمریکا و اسرائیل از بهای نفت حمایت می کند.

در حال حاضر و با توجه به رفتار قیمت، توصیه به Hold بودن روی نفت خام داریم.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به شاخص دلار با 5.6% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 10.6% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به دلار استرالیا با 13.1% بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به پوند با 21.3% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی نفت خام با 1.38 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی طلا با 816 میلیون دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

 

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

 

جدول شماره 3: برآورد ورود و خروج پول به بازار آتی FX نسبت به هفته گذشته

 

توضیح:

در این جدول، میزان ورود (اعداد مثبت) و یا خروج (اعداد منفی) پول از سوی سفته بازان به موقعیت های خرید در برابر دلار (سمت چپ)، موقعیت های فروش در برابر دلار (سمت راست) و کل بازار به صورت تجمیعی (وسط) نمایش داده می شود. در صورتی که پول وارد شده به بازار به صورت کلی افزایش یابد، انتظار افزایش دامنه نوسانات می رود و طبیعتاً کاهش سرمایه درگیر در بازار از سوی سفته بازان می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات و/یا آغاز حرکات خلاف روند بشود.

 

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.