تحلیل گزارش CRA – COT

0 نظر 09 شهریور 1400 زمان مطالعه : دقیقه

.

هفته منتهی به سه شنبه 6 جولای 2021

 

تحلیل عمومی جریان نقدینگی بازار FX

در کل در هفته گذشته حدود 2.236 میلیارد دلار به ارزش موقعیت های خرید ارزهای مقابل دلار افزوده شد و 3.639 میلیارد دلار نیز به ارزش موقعیت های باز فروش ارزهای مقابل دلار افزوده شد. به این ترتیب در هفته گذشته مجموعاً و به صورت خالص حدود  1.4 میلیارد دلار ارزهای مقابل دلار فروخته شده اند و در کل شاهد ورود سرمایه 5.875 میلیارد دلاری به بازار FX بوده ایم.

Dollar Index

روی شاخص دلار پوزیشن های خرید  9.2% افزایش و پوزیشن های فروش معادل 22.3% کاهش  داشتند. در کل به صورت دلاری، 742 میلیون دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ روی شاخص دلار افزوده شد تا به سطح مثبت 700 میلیون دلار برسد که این امر پس از مدتها روی داده است.

چنانچه هفته های پیش گفتیم انتظار یک اصلاح قوی 3 موجی به سمت بالا در شاخص دلار را داشتیم که به نظر می رسد موج A آن انجام شده است.

 

EUR

روی یورو پوزیشن های خرید 1.9% و پوزیشن های فروش 11.4%  افزایش داشتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی ارز واحد اروپایی با 1.471 میلیارد دلار کاهش به حدود 11.4 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 157 درصد افت داشت.

از دید ما یورو به صورت میان مدتی و بلندمدتی وارد فاز روند میان مدت صعودی شده و بهترین راهبرد خرید یورو در سطوح حمایتی پایین تر و مواقع اصلاح نزولی است. بهترین حمایت پیش رو 1.16 تا 1.15 می باشد. اهداف پایان سال یورو به ترتیب 1.35 و سپس 1.4 هستند.

 

JPY

روی ین  پوزیشن های خرید معادل 15.5% و پوزیشن های فروش 3.6% افزایش یافتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید آنها روی JPY/USD با 86 میلیون دلار افزایش به سطح منفی 7.8 میلیارد دلار برسد.

هدف ما برای جفت ارز USD/JPY سطح 111 بود که محقق شد و چنانچه در هفته های گذشته اشاره شد، با فروشنده شدن سفته بازان روی ین به صورت سنگین، انتظار برگشت قیمت به 106 الی 107 را داشتیم. اکنون به نظر می رسد با یک حرکت صعودی روبرو هستیم ولی دوباره قیمت به محدوده یادشده بازخواهدگشت که در این صورت خرید میان مدتی توصیه می شود.

 

CHF

روی فرانک پوزیشن های خرید 1.5% و پوزیشن های فروش معادل 15.1%  افزایش یافتند تا معادل 122 میلیون دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید CHF/USD کاسته بشود و این مبلغ به سطح مثبت 1.375 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 212% کاهش داشته است.

با توجه به الگوهای کندلی، انتظار ادامه رشد دلار به فرانک در هفته های آینده را پس از یک اصلاح نزولی داریم و احتمالاً هدف USD/CHF سطح 0.96 در گام نخست باشد.

 

GBP

روی پوند شاهد افزایش 10.9 درصدی پوزیشن های خرید و 4.3 درصدی درصدی پوزیشن های فروش بودیم. این امر باعث رشد ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ با 360 میلیون دلار به سطح 1.9 میلیارد دلار شد.

در میان مدت به بالا هدف 1.7 برای این نماد قابل تحقق خواهدبود لذا اصلاح های نزولی خرید دارد. محدوده مناسب خرید ابتدا 1.37 و سپس 1.35 می باشد.

 

Commodity Bloc

روی ارزهای کالایی سفته بازان بزرگ در هفته گذشته به صورت کلی شاهد خروج سرمایه از هر 3 ارز بوده ایم. در کل سفته بازان بزرگ روی دلار کانادا و دلار نیوزیلند خریدار شده اند. از دید ما اصلاح های رو به پایین برای هر 3 ارز کالایی در برابر دلار خرید میان مدتی دارد اما در کوتاه مدت امکان ادامه اصلاح نزولی روی CAD/USD بالا است چرا که نسبت خرید به فروش به سطح 243% رسیده و حالت بیش خرید دارد.

 

Gold

هفته گذشته سفته بازان بزرگ 6.4% به پوزیشن های خرید خود افزوده و حدود 4.6% از پوزیشن های فروش خود کاستند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص آنها روی فلز گرانبها حدود 3.7 میلیارد دلار رشد کند. نسبت خرید به فروش در طلا نیز به 308% افزایش یافت.

مطابق با تحلیل های پیشین انتظار اصلاح نزولی داشتیم که محقق شد و اکنون به دنبال تریگرخرید با تثبیت قیمت و خروج بیشتر سفته بازان هستیم. درگام نخست خریداران بایستی از سطح 1842 عبور کنند.

 

Oil

روی نفت خام پوزیشن های خرید 3.7% کاهش و پوزیشن های فروش معادل 0.2% افزایش داشتند تا 1.875 میلیارد دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی طلای سیاه کاسته بشود.

روی نفت با ابتکار سعودی ها شاهد رشد قیمت بوده ایم اما تشدید قرنطینه ها با انتشار نسخه دلتای کرونا می تواند امیدها به احیای سریع تقاضای جهانی را کمرنگ کند. چشم انداز بازگشت ایران به بازار نفت نیز از عوامل منفی تاثیرگذار روی قیمت نفت است اما از سوی دیگر تشدید تنش های میان ایران با عربستان، آمریکا و اسرائیل از بهای نفت حمایت می کند. نکته منفی دیگر احتمال خروج امارات از اتحادیه نفتی اوپک است که می تواند این بلوک نفتی را بشدت تضعیف کند.

در حال حاضر و با توجه به رفتار قیمت، توصیه به Hold بودن روی نفت خام داریم و تا زمانی که سطح حمایتی 70 دلار از دست نرود، فروش نفت منطقی نیست.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به ین با 15.5% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به دلار کانادا با 27.8% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به نفت با 3.7% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به شاخص دلار با 22.3% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی طلا با 3.7 میلیارد دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی نفت با 1.8میلیارد دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

 

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

 

جدول شماره 3: برآورد ورود و خروج پول به بازار آتی FX نسبت به هفته گذشته

توضیح:

در این جدول، میزان ورود (اعداد مثبت) و یا خروج (اعداد منفی) پول از سوی سفته بازان به موقعیت های خرید در برابر دلار (سمت چپ)، موقعیت های فروش در برابر دلار (سمت راست) و کل بازار به صورت تجمیعی (وسط) نمایش داده می شود. در صورتی که پول وارد شده به بازار به صورت کلی افزایش یابد، انتظار افزایش دامنه نوسانات می رود و طبیعتاً کاهش سرمایه درگیر در بازار از سوی سفته بازان می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات و/یا آغاز حرکات خلاف روند بشود.

 

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.