نحوه استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی

هنگامی که بازار روند صعودی دارد، باید زمان اصلاح در یک سطح حمایت فیبوناچی، خرید انجام دهیم. همچنین زمان روند نزولی بازار، بایستی هنگام اصلاح در یک سطح مقاومت فیبوناچی، برای فروش اقدام کنیم.

سطوح فیبوناچی اصلاحی به عنوان یک ابزار پیش‌بینی‌کننده در تحلیل تکنیکال مد نظر است؛ چون این ابزار می‌کوشد تا مسیر قیمت در آینده را مشخص کند.

تئوری پشت سطوح فیبوناچی اصلاحی چنین است که وقتی قیمت روند جدیدی را آغاز می‌کند، مقداری اصلاح یا برگشت دارد و سپس دوباره جهت روند جدید را از سر می‌گیرد.

پیدا کردن سطوح فیبوناچی اصلاحی

به منظور پیدا کردن این سطوح فیبوناچی اصلاحی، باید نقاط سوئینگ سقف و سوئینگ کف مهم و قابل توجه را شناسایی کنید. سپس برای روند نزولی، روی سوئینگ سقف کلیک کنید و نشانگر ماوس را به سمت آخرین سوئینگ کف بکشید. همچنین برای روند صعودی باید روی سوئینگ کف کلیک کنید و نشانگر ماوس را به آخرین سوئینگ سقف بکشید.

در ادامه چند مثال برای نحوه استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی و در بازارهای ارزی بیان خواهد شد.

روند صعودی

نمودار زیر مربوط به نماد AUDUSD در تایم فریم روزانه است.

سطوح فیبوناچی اصلاحی

در این نمودار سطح فیبوناچی اصلاحی را با کلیک روی سوئینگ کف (0.6955) و کشیدن نشانگر ماوس تا سوئینگ سقف (در 0.8264) رسم می‌کنیم.

ابزار فیبوناچی اصلاحی موجود در پلتفرم، به صورت خودکار سطوح اصلاحی را محاسبه  و نشان می‌دهد. همان طور که در نمودار مشاهده می‌کنید، سطوح فیبوناچی اصلاحی 0.7955 (23.6 درصد)، 0.7764 (38.2 درصد)، 0.7609 (50.0 درصد)، 0.7454 (64.8 درصد) و 0.7263 (76.4 درصد) بودند.

اکنون انتظار می‌رود چنانچه AUDUSD از سقف اخیر برگردد، در یکی از سطوح فیبوناچی اصلاحی حمایت شود. به دلیل اینکه معامله‌گران پس از برگشت قیمت، سفارش خرید خود را در این سطوح قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که نسبت 50.0 درصد به طور رسمی یک نسبت فیبوناچی نیست، ولی توانسته جای خود را در بین سطوح فیبوناچی باز کند. اکنون می‌خواهیم ببینیم که در پشتِ شکل‌گیری سوئینگ سقف چه اتفاقی افتاده است.

فیبوناچی در روند صعودی

پولبک قیمت در 23.6 درصد اتفاق افتاده و تا دو هفته به روند نزولی خود ادامه داده است. قیمت حتی 38.2 درصد را هم تست کرده ولی نتوانسته زیر آن بسته شود. سپس بازار حرکت صعودی خود را از سر گرفته و در نهایت سوئینگ سقف را هم شکسته است. واضح است که خرید در سطح فیبوناچی 38.2 درصد، یک معامله بلندمدت سودآور بوده است.

روند نزولی

اکنون با نحوه استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی حین یک روند نزولی آشنا شوید. در نمودار زیر نماد EURUSD  در تایم فریم 4 ساعته مشاهده می‌کنید.

فیبوناچی در روند نزولی

همان طور که می‌بینید، سوئینگ سقف در 25 ژانویه (1.4195) و سوئینگ کف چند روز بعد 1 فوریه (1.3854) قابل مشاهده است. سطوح اصلاحی 1.3933 (23.6 درصد)، 1.3983 (38.2 درصد)، 1.4023 (50.0 درصد)، 1.4064 (61.8 درصد) و 1.4114 (76.4 درصد) هستند. برای روند نزولی انتظار این است که اگر قیمت از این کف اصلاح شود، به احتمال در یکی از سطوح فیبوناچی با مقاومت روبرو خواهد شد. چون معامله‌گرانی که می‌خواهند با قیمت‌های بهتری از روند نزولی استفاده کنند، امکان دارد سفارش فروش خود را در این نقاط قرار دهند.

سود در سطوح فیبوناچی

بازار تلاش کرد که صعودی شود و از این رو قبل از تست کردن سطح 50.0 درصد، مدتی زیر سطح 38.2 درصد متوقف شد. اگر در این معامله سفارش خود را در 38.2 یا 50.0 درصد قرار داده بودید، سود خوبی نصیب شما می‌شد.

در دو مثال فوق دیدیم که قیمت در سطوح فیبوناچی اصلاحی، چند حمایت یا مقاومت موقتی را پیدا کرده است. به دلیل اینکه بسیاری از معامله‌گران از ابزار فیبوناچی استفاده می‌کنند؛ این سطوح به صورت خودکار، تبدیل به سطوح حمایت و مقاومت می‌شوند.

اگر تعداد قابل توجهی از معامله‌گران اعتقاد داشته باشند که اصلاح، نزدیک یکی از سطوح فیبوناچی صورت می‌گیرد و برای باز کردن موقعیت خود در آن سطح منتظر بمانند، به طور قطع این حجم از سفارش‌ها بر قیمت بازار تأثیر می‌گذارد.

توجه داشته باشید قیمت همیشه در این سطوح اصلاح نمی‌شود و در نتیجه باید این نقاط را به عنوان سطوح اصلاح احتمالی، در نظر بگیرید. همچنین استفاده از ابزار فیبوناچی همیشه ساده نیست، وگرنه معامله‌گران سفارش‌های خود را در سطوح فیبوناچی اصلاحی قرار می‌دادند و از روندهای بازار بیشترین استفاده را می‌بردند.

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.