چرخش بازی بانک مرکزی اروپا

0 نظر 18 بهمن 1400 زمان مطالعه : دقیقه


بانک مرکزی اروپا در نشست اخیر خود، سیاست‌ها و تصمیم‌های ماه دسامبر را تکرار نمود و تغییر خاصی تقریباً ایجاد نکرد. این بانک اعلام کرد که نرخ بهره در سطوح فعلی یا حتی پایین‌تر باقی می‌ماند. تا اینجای کار، هیچ تغییر و هیجان خاصی احساس نمی‌شود ولی کنفرانس مطبوعاتی اخیر این بانک، برای بسیاری هیجان‌انگیز بود.

بانک مرکزی اروپا کماکان انتظار دارد که در ماه‌های آتی، بهبود اقتصادی قدرتمندی حاصل شود و توسعه چشمگیری در بازار کار اتفاق بیفتد. از نظر این بانک، ریسک‌های چشم‌انداز اقتصادی، متعادل هستند.

مقامات بانک مرکزی اروپا در این کنفرانس مطبوعاتی، خیلی صریح‌تر از گذشته درباره ارزیابی تورم و مسیر موردانتظار آن صحبت کردند. جالب است که در این نشست، بانک مرکزی اروپا مجدداً از این جمله که «ریسک‌های مرتبط با چشم‌انداز تورم، از جنس ریسک‌های رو به بالا هستند»؛ استفاده کرد. از زمان شروع تسهیل کمی تاکنون، این جمله از بیانیه‌های بانک مرکزی موردبحث، حذف شده بود.

یکی دیگر از عناصر حیاتی که حاکی از چرخش بازی و تغییر سیاست‌های بانک مرکزی اروپا است، عدم وجود جمله «بعید است که ما نرخ بهره را در سال 2022 افزایش دهیم» در صحبت‌های کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا بود. همین موضوع نشان می‌دهد که درها به روی افزایش نرخ بهره باز شده است. البته لاگارد تأکید کرد که اصل توالی رعایت خواهد شد؛ یعنی قبل از افزایش نرخ بهره، باید خرید دارایی‌ها به صفر برسد.

به‌طور کلی نشست مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا، گواه تغییر سیاست‌های این بانک است و نشان می‌دهد که به‌سمت سیاست‌های انقباضی حرکت می‌کند. این بانک مرکزی هرگونه اقدام بعدی را به نشست ماه مارس موکول کرد؛ چون در آن زمان، بینش بهتری از پیش‌بینی‌های کلان، به‌خصوص در زمینه تورم در اختیار خواهد داشت. لاگارد در این نشست، در را به روی افزایش سرعت کاهش خرید دارایی‌ها و افزایش نرخ بهره در سال جاری باز کرد. انتظار می‌رود که بانک مرکزی موردبحث، خرید دارایی‌ها را در ماه سپتامبر به پایان برساند و با چنین اقدامی می‌تواند پیش از پایان سال، حداقل نرخ بهره سپرده را افزایش دهد.

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.