تحلیل گزارش CRA – COT

0 نظر 09 شهریور 1400 زمان مطالعه : دقیقه

.

هفته منتهی به سه شنبه 3 آگوست 2021

 

تحلیل عمومی جریان نقدینگی بازار FX

در کل در هفته گذشته 915 میلیون دلار از ارزش موقعیت های خرید ارزهای مقابل دلار کاسته شد و در سوی مقابل 1.9 میلیارد دلار نیز از ارزش موقعیت های باز فروش ارزهای مقابل دلار افزوده شد. به این ترتیب در هفته گذشته مجموعاً و به صورت خالص حدود 1 میلیارد دلار ارزهای مقابل دلار خریده شده اند و در کل شاهد خروج سرمایه 2.8 میلیارد دلاری از بازار FX بوده ایم.

 

Dollar Index

روی شاخص دلار پوزیشن های خرید  5.4% افزایش و پوزیشن های فروش معادل 4.2% کاهش داشتند. در کل به صورت دلاری، 215 میلیون دلار به ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ روی شاخص دلار افزوده شد تا به سطح مثبت 1.738 میلیارد دلار برسد.

چنانچه هفته های پیش گفتیم انتظار یک اصلاح قوی 3 موجی به سمت بالا در شاخص دلار را داشتیم که با توجه به خرید سنگین دلار در هفته های اخیر از سوی سفته بازان به نظر می رسد این اصلاح رو به پایان باشد و با توجه به کندل هفتگی پوشای نزولی شاخص در 2 هفته وارد پوزیشن های فروش شده ایم.

 

EUR

روی یورو پوزیشن های خرید 1.6% و پوزیشن های فروش 1.9% داشتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی ارز واحد اروپایی با 18 میلیون دلار کاهش دیگر به حدود 5.6 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 124 درصد افت داشت.

از دید ما یورو به صورت میان مدتی و بلندمدتی وارد فاز روند میان مدت صعودی شده و با توجه به کندل پوشای صعودی 2 هفته گذشته وارد پوزیشن های خرید شده ایم. حمایت بعدی در محدوده 1.155 تا 1.16 قرار دارد.

 

JPY

روی ین  پوزیشن های خرید معادل 7.8% و پوزیشن های فروش 7.9% کاهش یافتند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید آنها روی JPY/USD با 544 میلیون دلار افزایش به سطح منفی 6.328 میلیارد دلار برسد.

هدف ما برای جفت ارز USD/JPY سطح 111 بود که محقق شد و چنانچه در هفته های گذشته اشاره شد، با فروشنده شدن سفته بازان روی ین به صورت سنگین، انتظار برگشت قیمت به 106 الی 107 را داشتیم. اکنون به نظر می رسد با یک حرکت صعودی روبرو هستیم ولی دوباره قیمت به محدوده یادشده بازخواهدگشت که در این صورت خرید میان مدتی توصیه می شود.

 

CHF

روی فرانک پوزیشن های خرید 9.5% و پوزیشن های فروش معادل 8.1% کاهش یافتند تا معادل 131 میلیون دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید CHF/USD کاسته بشود و این مبلغ به سطح مثبت 1.04 میلیارد دلار برسد. نسبت خرید به فروش نیز به سطح 184 درصد رسید.

با توجه به خریدار شدن سفته بازان بزرگ روی فرانک، احتمال نخست رشد USD/CHF از همین محدوده های کنونی به سمت 0.96 می باشد.

 

GBP

روی پوند شاهد افزایش 4.7 درصدی پوزیشن های خرید و کاهش 7.8 درصدی درصدی پوزیشن های فروش بودیم. این امر باعث رشد ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان بزرگ با 487 میلیون دلار به سطح منفی 7 میلیون دلار شد که تقریباً اثر فروشهای هفته های گذشته را خنثی کرد.

در میان مدت به بالا هدف 1.7 برای این نماد قابل تحقق خواهدبود لذا اصلاح های نزولی خرید دارد. محدوده مناسب خرید ابتدا 1.37 و سپس 1.35 می باشد.

 

Commodity Bloc

روی ارزهای کالایی سفته بازان بزرگ در هفته گذشته به صورت کلی شاهد خروج سرمایه از هر 3 ارز بوده ایم. در کل سفته بازان بزرگ روی دلار کانادا و دلار نیوزیلند خریدار شده اند. از دید ما اصلاح های رو به پایین برای هر 3 ارز کالایی در برابر دلار خرید میان مدتی دارد.

 

Gold

هفته گذشته سفته بازان بزرگ 0.2 از پوزیشن های خرید خود کاسته و 3.4% به پوزیشن های فروش خود افزودند تا ارزش دلاری پوزیشن خالص آنها روی فلز گرانبها حدود 553 میلیون دلار افت کند. نسبت خرید به فروش در طلا نیز به 356% کاهش یافت.

مطابق با تحلیل های پیشین انتظار اصلاح نزولی داشتیم که محقق شد و اکنون به دنبال تریگرخرید با تثبیت قیمت و خروج بیشتر سفته بازان هستیم. درگام نخست خریداران بایستی از سطح 1842 عبور کنند.

 

Oil

روی نفت خام پوزیشن های خرید 3% کاهش و پوزیشن های فروش معادل 0.9% افزایش داشتند تا 1.385 میلیارد دلار از ارزش دلاری پوزیشن خالص خرید سفته بازان بزرگ روی طلای سیاه کاسته بشود.

روی نفت با ابتکار سعودی ها شاهد رشد قیمت بوده ایم اما تشدید قرنطینه ها با انتشار نسخه دلتای کرونا می تواند امیدها به احیای سریع تقاضای جهانی را کمرنگ کند. چشم انداز بازگشت ایران به بازار نفت نیز از عوامل منفی تاثیرگذار روی قیمت نفت است اما از سوی دیگر تشدید تنش های میان ایران با عربستان، آمریکا و اسرائیل از بهای نفت حمایت می کند..

در حال حاضر و با توجه به رفتار قیمت، توصیه به Hold بودن روی نفت خام داریم و تا زمانی که سطح حمایتی 65 دلار از دست نرود، فروش میان مدتی نفت منطقی نیست.

 

بيشترين افزايش ها و كاهش ها

بر حسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین افزایش پوزیشن های خرید مربوط به شاخص دلار با 5.4% و بیشترین افزایش پوزیشن های فروش نیز مربوط به طلا با 3.4% می باشد.

بر جسب درصد و در مقایسه با هفته قبل، بیشترین کاهش پوزیشن های خرید مربوط به دلار نیوزیلند با 13.1% و بیشترین کاهش پوزیشن های فروش نیز مربوط به فرانک با 8.1% می باشد.

از نظر ارزش دلاری، بیشترین افزایش در پوزیشن خالص سفته بازان روی ین با 544 میلیون دلار مشاهده شده و بیشترین کاهش نیز در پوزیشن خالص سفته بازان روی نفت خام با 1.385 میلیارد دلار رصد شده است.

 

جداول تحلیلی:

جدول شماره 1: درصد تغییرات خرید و فروش سفته بازان نسبت به هفته گذشته

 

در این جدول، در ردیف مربوط به هر ارز یا کالا عملیات هفته گذشته سفته ­بازان بزرگ در زمینه قراردادهای خرید و فروش به صورت تغییرات بر حسب درصد نسبت به هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. در ستون B/S نیز نسبت قراردادهای خرید باز به قراردادهای فروش باز آورده شده که می­تواند نمایی از نظر عمومی و کلی سفته ­بازان بزرگ نسبت به ارز یا کالای مربوطه را نمایان سازد.

 

جدول شماره 2: ارزش دلاری پوزیشن خالص سفته بازان و درصد تغییرات آن نسبت به هفته گذشته

 

توضیح:

در این جدول، ارزش خالص پوزیشن سفته بازان روی بازارهای مختلف بر حسب دلار و بر مبنای ارزش قراردادها و سپس تغییرات این ارزش خالص در طول هفته گذشته به تصویر کشیده شده است. این جدول نیز به نوبه خود در تشخیص جهت جریان پول سفته بازانه بسیار موثر و کارآ می باشد.

 

جدول شماره 3: برآورد ورود و خروج پول به بازار آتی FX نسبت به هفته گذشته

 

توضیح:

در این جدول، میزان ورود (اعداد مثبت) و یا خروج (اعداد منفی) پول از سوی سفته بازان به موقعیت های خرید در برابر دلار (سمت چپ)، موقعیت های فروش در برابر دلار (سمت راست) و کل بازار به صورت تجمیعی (وسط) نمایش داده می شود. در صورتی که پول وارد شده به بازار به صورت کلی افزایش یابد، انتظار افزایش دامنه نوسانات می رود و طبیعتاً کاهش سرمایه درگیر در بازار از سوی سفته بازان می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات و/یا آغاز حرکات خلاف روند بشود.

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.