افزایش نرخ بهره چه تاثیری روی قیمت طلا دارد؟

ارزیابی چشم‌انداز سیاست پولی در بازارهای مالی کماکان ادامه دارد ولی این تغییرات نتوانسته است قیمت طلا را از حوالی 1800 دلار دور کند. عملکرد اخیر طلا نشان می‌دهد که این فلز ارزشمند، یکی از ابزارهای مناسب برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری است و همبستگی اندکی با شاخص‌های سهام دارد.

طلا اخیرا رشد کرد و از 1810 فراتر رفت. چندی پیش قیمت طلا همگام با بازار سهام تحت فشار قرار گرفت؛ چون بازده اوراق قرضه رشد کرد و سرمایه‌گذاران، اوراق قرضه را به فلزات ترجیح دادند. از‌این‌رو طلا نیز به‌همراه بازار سهام، افت کرد.

البته سطح 1785 دلار، سطح مناسبی برای خرید طلا بود. در ماه نوامبر و دسامبر سطح 1760 دلار واقعاً برای خرید مناسب بود. در ماه آگوست و سپتامبر هم سطح 1720 دلار عالی بود. در ماه مارس 2021، با افت طلا به 1680 دلار، تقاضا برای آن به‌شدت بالا رفت.

لازم به ذکر است که سطوح حمایتی طلا در پایان سال گذشته، هم‌زمان با افزایش بازده اوراق قرضه، اتفاق افتاد؛ زیرا بین این دارایی‌ها، ارتباط منفی وجود دارد.

از نظر تاریخی، طلا در برابر افزایش بلندمدت بازده اوراق قرضه در بازارهای ریسک‌گریز حساس است. این مسئله پس از ورشکستگی براداران لیمن در سال 2008 و پس از هفته‌های نخست همه‌گیری در سال 2020 مشاهده شد.

اگر فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی، در دوران عادی‌سازی سیاست‌ها بتوانند بدون ایجاد آشفتگی‌های عمده در بازار، تورم را مدیریت کنند، سکوی پرش خوبی برای طلا فراهم خواهد شد.

نخستین افزایش نرخ بهره در اواخر سال 2015، به پولبک اصلاحی طلا پایان داد و به نقطه آغازی برای موج جدید رشد طلا تبدیل شد. این موج رشد، شش ماه دوام آورد. در حال حاضر رویکرد افزایش نرخ بهره می‌تواند طلا را در کانون توجهات قرار دهد؛ چون این فلز می‌تواند نقش یک پوشش را در برابر کاهش ارزش سهام ایفا کند. سهام معمولاً حساسیت بالایی نسبت به تغییرات نرخ بهره دارد. اگر یک مومنتوم صعودی جدید در طلا شکل گیرد، ممکن است قیمت این فلز تا 2500 – 2600 دلار هم رشد کند.

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2023 CYCFX, All Rights Reserved.