کاهش احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو

0 نظر 24 اسفند 1401 زمان مطالعه : 1 دقیقه

برآیند انتشار داده‌های تورمی آمریکا نشان می‌دهد بازار به شرایط نسبتاً پایداری رسیده و تصمیم افزایش نرخ بهره بر اساس آرامش فعلی انجام خواهد گرفت. احتمال می‌رود اگر شرایط همچنان آرام باقی بماند، فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش ندهد، اگرچه در بلندمدت، اقتصاددانان انتظار دارند روند کاهش نرخ بهره از سوی این بانک آغاز گردد.

 
داده‌های تورمی آمریکا روز گذشته منتشر شدند. شاخص کلی قیمت مصرف‌کننده ماه فوریه، همانند انتظارات، به 0.4% رسید. علاوه بر آن، اگرچه انتظار می‌رفت CPI پایه‌ای به 0.4% برسد، اما مقدار آن، 0.5% منتشر شد. با توجه به این موارد، نرخ شاخص تورم کلی سالانه از 6.4% به 6% و نرخ تورم پایه‌ای سالانه نیز از 5.6% به 5.5% رسید. به همین دلیل، برآیند این موارد نشان می‌دهد بازار به شرایط نسبتاً پایداری رسیده و تصمیم افزایش نرخ بهره بر اساس آرامش فعلی انجام خواهد گرفت.

 علی‌رغم انتشار قدرتمند داده‌های تورمی، انتظار می‌رود تورم در نیمه دوم سال 2023، با کاهش قیمت مسکن، روند کاهشی خود را آغاز کند. البته کاهش تورم، دلیل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد و آن هم انقباضی‌ترین سیاست پولی و بانکی است که آمریکا در حال حاضر در پیش گرفته که سختگیرانه‌ترین سیاست، طی 40 سال اخیر این کشور است. با توجه به اتفاقاتی که گریبان‌گیر دو بانک SVB و Signature شده و قانون‌گذاران را نسبت به شرایط محتاتط‌تر کرده، دیگر بانک‌ها نیز هوشیارتر از قبل روال خود را ادامه خواهند داد.

 نتایج نظرسنجی NFIB حاکی از آن است که تعداد شرکت‌هایی که طی سه ماه گذشته قیمت‌های خود را افزایش داده‌اند، از 42% در ماه ژانویه به 38% در ماه فوریه رسیده است. این کمترین میزانی است که از آوریل 2021 تا به امروز شاهد بوده‌ایم. علاوه بر آن، تعداد شرکت‌هایی که در نظر دارند قیمت‌های خود را طی سه ماه آینده افزایش دهند، از 29% به 25% کاهش یافته است. برآیند این موارد نشان می‌دهد این تصمیمات، می‌تواند منجر شود تورم در پایان سال به 3% برسد.

 با توجه به این موارد، احتمال افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو در نشست هفته آینده، کمی بعید به نظر می‌رسد. از سوی دیگر، سخت‌تر شدن شرایط وام‌دهی که پیامد اتفاقات اخیر است، ریسک فرود سخت فدرال رزرو و احتمال بازگشت تورم به 2% در ابتدای سال میلادی آینده را بیشتر خواهد کرد. به همین دلیل، احتمال می‌رود اگر شرایط همچنان آرام باقی بماند، فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش ندهد. اگرچه در بلندمدت، اقتصاددانان انتظار دارند پیش از پایان سال جاری، روند کاهش نرخ بهره از سوی این بانک آغاز گردد.

برگرفته از cwg.li

 
تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2024 CYCFX, All Rights Reserved.