افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

نرخ بهره بانک مرکزی کانادا

به‌تازگی نرخ بهره بانک مرکزی کانادا با 5 %  افزایش به 1.5 % رسید. این تصمیم نشان از ادامه یافتن سیاست انقباضی بانک مرکزی کانادا دارد.

تورم در سراسر جهان به‌میزان چشمگیری رشد داشته و کانادا هم از این قاعده مستثنا نیست. افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، اصلی‌ترین دلایل افزایش تورم هستند. در کانادا، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه آوریل به 6.8 % رسید که خیلی بالاتر از پیش‌بینی‌های این بانک مرکزی است و احتمالاً در کوتاه‌مدت، باز هم رشد خواهد کرد.

از آن‌جا که فشار قیمت محصولات وارداتی، بیشتر به قیمت مصرف‌کننده وارد می‌شود، تورم به رشد خود ادامه می‌دهد. تورم پایه بین 3.2 تا 5.1 % برآورد می‌شود. تقریباً 70 % از اقلامی که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) را شکل می‌دهد، نشانگر تورم بالای 3 % است. ریسک تثبیت و ماندگاری تورم  بالا، افزایش یافته است و بانک مرکزی کانادا تصمیم دارد که از ابزارهای خود برای بازگرداندن تورم به منطقه هدف و حفظ انتظارات تورمی استفاده کند.

با کاهش رشد اقتصاد جهانی، شاهد افزایش تورم در سراسر جهان هستیم. حمله روسیه به اوکراین، محدودیت‌های مرتبط با کووید در چین و اختلالات زنجیره تأمین روی فعالیت‌های اقتصادی تأثیر منفی می‌گذارد و به افزایش تورم کمک می‌کند. جنگ، عدم‌قطعیت را بالا برده است و فشار صعودی بیشتری روی قیمت انرژی و کالاهای کشاورزی وارد می‌کند. این مسئله می‌تواند چشم‌انداز اقتصادی خصوصاً در منطقه اروپا را تضعیف کند.

در ایالات متحده آمریکا، با وجود انقباض اقتصاد در فصل نخست سال جاری میلادی، تقاضای خصوصی داخلی همچنان قوی است. قدرت بازار کار آمریکا کماکان ادامه دارد و فشار دستمزدها هر روز شدت بیشتری می‌گیرد. شرایط مالی جهان سخت‌تر شده است و بازارها، نوسانات بیشتری را احساس می‌کنند.

در حال حاضر فعالیت اقتصادی کانادا قدرتمند است و اقتصاد این کشور با تقاضای مازاد فعالیت می‌کند. اطلاعات حساب‌های ملی برای فصل نخست سال 2022 نشان داد که رشد تولید ناخالص داخلی 3.1 درصدی با پیش‌بینی گزارش سیاست پولی مطابقت دارد.

فرصت‌های شغلی خالی، روند صعودی دارد و شرکت‌ها از کمبود گسترده نیروی کار حکایت می‌کنند. دستمزدها هم در بخش‌های مختلف بالا رفته است. فعالیت بازار مسکن در این کشور دارد تعدیل می‌شود. با توجه به اینکه مخارج مصرف‌کننده در کانادا، قوی است و پیش‌بینی می‌شود که صادرات قدرت بگیرد، انتظار می‌رود که رشد اقتصادی در فصل دوم سال جاری پایدار بماند.

با توجه به اینکه در کانادا، مازاد تقاضا وجود دارد، تورم بالاتر از سطح هدف به پایداری رسیده و انتظار می‌رود که در کوتاه‌مدت، رشد بیشتری را تجربه کند. شواری حکام بانک مرکزی کانادا به بررسی نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره ادامه می‌دهد. افزایش نرخ بهره، کماکان ابزار اصلی سیاست پولی است و انقباض کمی به عنوان یک ابزار مکمل عمل می‌کند. سرعت افزایش نرخ بهره بر اساس ارزیابی بانک کانادا از وضعیت اقتصاد و تورم تعیین می‌شود و شورای حکام آماده است که در صورت نیاز، برای رساندن تورم به سطح هدف 2 درصدی اقدامات بیشتری انجام دهد.

تگ های مربوط
اشتراک گذاری
لیست دروس
ترتیبی که برای خواندن مقالات به شما پیشنهاد میکنیم:
ابزارهای معاملاتی
سرویس‌های تحلیلی
پشتیبانی
تماس تلفنی و تلگرام
0992 8006002
نماد اعتماد
logo-samandehi
شبکه‌های اجتماعی

CYCFX

ترسیم سطوح پیشنهادی خرید و فروش به صورت دقیق همراه با حد سود و زیان پیشنهادی و تدارک بستری برای مشاهده این سطوح از سوی معامله گر و سپس ارائه یک اکسپرت برای گشودن و مدیریت پوزیشن ها امری است که هر مجموعه تحلیلگری به دنبالش نمی‌رود زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند اعتبار آن را پس از یک دوره نامناسب تخریب کند.

تمامی حقوق برای Cyclicalwaves محفوظ است

Copyright © 2023 CYCFX, All Rights Reserved.